Noże ze stali damasceńskiej
Noże dla myśliwych
W naszej pracowni wykonujemy noże dla myśliwych ze stali damasceńskiej. Są to noże wykonywane na indywidualne zamówienia dopasowane do osobistych preferencji myśliwego. Ręczne wykonanie takiego noża daje gwarancje wysokiej jakości, oraz estetykę wykonania, są to noże przekazywane z ojca na syna.
Nóż myśliwski jest najstarszym znanym nam narzędziem używanym przez człowieka od pradziejów. Na przestrzeni wieków poczyniliśmy niesamowity rozwój technologiczny, ale jedynie nóż myśliwski nadal pozostaje takim samym narzędziem.
Dzisiaj nóż myśliwski ma wiele form dostosowując się do potrzeb myśliwych. Znajdziemy noże myśliwskie o klasycznym ostrzu, noże myśliwskie do skórowania, jak i noże do otwierania zwierzyny. Będą również noże na grubego zwierza i te służące do skłuwania. Dobór noża zależny jest od potrzeb oraz indywidualnych preferencji myśliwego. Wszystkie one maja kilka cech wspólnych. Przede wszystkim to nóż musi być wygodny i ergonomiczny w użyciu. Powinno się nim łatwo wykonać precyzyjne ciecia. Powinien być ostry mieć odpowiednia agresję cięcia, oraz utrzymać ją przez dłuższy czas. Nóź powinien mieć odpowiednią udarność aby nie wyszczerbił się na kości czy gałęzi. Oraz powinno się go łatwo dać wyczyścić po oprawieniu zwierzyny.
Czy nóż myśliwski będzie dobry zależy w pewnej mierze od noża ale nie bez znaczenia są preferencje użytkownika. jeden myśliwy będzie preferować noże uniwersalne którym oprawi zwierzyna narąbie drewna i wykona większość prac na biwaku. Inny będzie preferować noże bardziej specjalistyczne przeznaczone do określonych celów. Część ludzi wybierze noże, które może nie trzymają długo ostrości, ale łatwo się je ostrzy. Inni z kolei wybiorą takie, które podczas ostrzenia wymagają czasu i dokładności, ale odwdzięczają się one długim trzymaniem ostrości. Zatem dobry nóż myśliwski jest pojęciem względnym i nie decydują o tym wyłącznie dane techniczne. Nie możemy liczyć na to, że pierwszy nóż z brzegu będzie dla nas tym "najlepszym nożem myśliwskim". Musimy przede wszystkim zastanowić się do czego nóż ma służyć na polowaniu, gdyż innego noża użyjemy do patroszenia małej zwierzyny, a innego w przypadku dużej zdobyczy. Jeszcze innego noża użyjemy do skłuwana rannego zwierza.
Przy tak dużej różnorodności i indywidualnych preferencjach warto zastanowić się nad zleceniem wykonania noża na indywidualne zamówienie w naszej pracowni. Przykładem takiego nietypowego noża wykonanego na zamówienie jest zdjęcie poniżej. Nóż jest ściśle dopasowany do ręki myśliwego i umożliwia mu wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć.
Innym ciekawym bardzo specjalistycznym nożem myśliwskim są noże na szyje produkowane w naszej pracowni . Niewielkie ostrze długości kciuka umożliwia bardzo precyzyjne prowadzenie cięcia. Umieszczenie noża na szyi ułatwia do niego dostęp w trudnych warunkach terenowych. Sprawdza się on doskonale gdy myśliwy jest zmuszony do pracy w gęstych krzakach lub w niewygodnej pozycji ciała.
Ekskluzywne noże okazjonalne.
Wykonuje noże na specjalne okazje są to noże na urodziny i rocznice. Wykonuje również noże dla kolekcjonerów oraz takie którymi chciałbyś się pochwalić przed swoimi bliskimi. Wykonane z najwyższej jakości stali damasceńskiej mozaikowej o niepowtarzalnym wzorze damastu mozaikowego.
Szukasz wyjątkowego prezentu ? Nie wiesz co kupić na urodziny? chciałbyś w wyjątkowy sposób komuś podziękować ? A może chciałbyś odpowiednio uczcić ważne wydarzenie lub rocznice? To właśnie do ciebie kierowana jest moja oferta. Ekskluzywny nóż ręcznie wykonany z najwyższej jakości materiałów z nietuzinkowej mozaikowej stali damasceńskiej. Nożem Tym podkreślisz wyjątkowość zdarzenia oraz osoby obdarowanej. Jest to odpowiedź dla ludzi mających dosyć plastikowych jednorazowych produktów współczesnej popkultury.
Nóź powstaje z wysokowęglowej stali damasceńskiej. Proces jego powstania jest bardzo czaso i pracochłonny. Najważniejszym elementem noża jest głownia z damastu mozaikowego. Wzór widoczny na głowni jest wynikiem kucia dwóch, lub więcej gatunków stali. Natomiast różnice w kontraście włókien powstają na wskutek zróżnicowanego składu chemicznego poszczególnych gatunków stali. Tak np. stal o większej zawartości węgla jest ciemniejsza od stali z duża zawartością chromu. Połączenie tych dwu stali pokaże wzór z jaśniejszym i ciemniejszym pasmem. Proces powstawania wzoru jest mozolny zaczyna się od połączenia dwóch takich właśnie stali. Stale te łączę metodą kowalską zwaną zgrzewaniem wykonuje się ją młotkiem na kowadle w bardzo wysokiej temperaturze. Aby powstał określony rysunek na głowni noża musze w odpowiedni sposób powyginać poszczególne włókna, a następnie ponownie je połączyć z innym fragmentem. Bardzo dużym utrudnieniem jest praca w wysokiej temperaturze gdy stal świeci tak jasno że aż oślepia. Wszystkie operacje wykonuje się na pamięć gdyż w takim żarze nie widać rysunku tworzonego przez pojedyncze włókna. W efekcie powstaje kilkaset połączeń pomiędzy stalowymi włóknami a każde z nich musi być prawidłowo ukształtowane bez pęknięć i niedogrzelin. Końcowy efekt widoczny w postaci pięknego rysunku na głowni noża jest wynikiem kilku dni spędzonych przy kowadle.
Gotowa głownia noża zostaje oprawiona w rękojeść. Czasami zależnie od życzenia robię pod nóż stojak do wyeksponowania go., lub wykonuje pochwę albo gustowne pudełko. Do wykonania rękojeści używam najwyższej klasy materiały czasami są one bardzo egzotyczne takie jak kły zęby kamienie szlachetne i półszlachetne. Oprawa noża głownie zależy od zasobności portfela gdyż większość unikalnych materiałów jest dostępne, oczywiście za odpowiednia kwotę. Do oprawy tak ekskluzywnych noży używam również drewna ale jest to drewno starannie wybrane o niepowtarzalnych wzorach i gatunkach.
Gotowy noż często jest dodatkowo personalizowany monogramem, grawerem czy też tekstem odpowiedniej treści.
takim prezentem można podkreślić wyjątkowość obdarowanego a radość z takiego prezentu jest bezcenna.
Noże do listów
Noże do listów od bardzo dawna łączą sztukę jubilerstwo i rzemiosło artystyczne. Niewielka forma może przyjmować niespotykane kształty od bardzo prostych po wyszukane wzornictwo. Noże do listów z naszej pracowni to nie tylko proste i użytkowe narzędzie ale również małe dzieła sztuki.
Noże do listów niegdyś bardzo popularne dzisiaj zapomniane. W czasach poczty elektronicznej noże do listów stały się całkowicie zbędnym wyposażeniem. Tylko nieliczni koneserzy mają na swoim biurku kałamarz czy też nóż do listów.
Dlaczego zatem nóż do listów, czy to jest jakaś nowa moda, czy może fanaberia ludzi majętnych? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie przytoczę jednak fragment rozmowy z posiadaczem jednego z moich nożyków do listów.
"W biurze czekał na mnie petent. Zanim zacząłem z nim rozmawiać otworzyłem pudełko i wyjąłem z niego piękny nożyk do listów. Porozcinałem leżące na biurku listy i wtedy kontem oka dostrzegłem wyraz jego twarzy. Niestety do końca nie mógł się skupić na temacie rozmowy"
Samo posiadanie pięknych przedmiotów nie znaczy nic gdy brakuje widza. W posiadaniu pięknych przedmiotów zawsze chodzi o o ten efekt WOOOW!! Który wzbudzają one u osób obcujących z nimi. Oraz o ten dreszczyk emocji który powstaje u właściciela pięknego przedmiotu, gdy może się nim pochwalić. Podświadomie utożsamiamy się z tym co posiadamy z pięknym domem czy samochodem z dziełem sztuki wiszącym na ścianie. Otaczające nas piękne przedmioty wprawiają nas w dobry nastrój ale również pokazują kim jesteśmy.
Zamawiając nóż w naszej pracowni artystycznej możesz spodziewać się wysokiej jakości przedmiotów. Możemy wykonać noże do listów od bardzo prostych do wyszukanych kształtów. Może to być wypełni personalizowany nóż z dedykacja czy np. z nazwą firmy.
Noże kuchenne
Ręcznie kute noże kuchenne z wysokowęglowej stali damasceńskiej. W naszej pracowni wykonujemy pojedyncze noże tzw. szefa kuchni oraz całe zestawy noży. Są to noże customowe spersonalizowane pod indywidualne potrzeby klienta. Całość wykonana jest ręcznie co sprawia ze są to noże na lata.
Wykonanie każdego noża zaczyna się od projektu. Na tym etapie musze uwzględnić najważniejsze parametry takie jak długość i kształt ostrza jego szerokość oraz wielkość rękojeści. Każdy z nas ma w kuchni taki jeden nóż którym lubi się posługiwać. Dopasowanie kształtu pod rękę klienta zapewnia duża swobodę w czasie posługiwania się nim.
Dobór materiałów do wykonania noża jest równie ważny co sam projekt. Głownie wykonuje z wysokowęglowej stali damasceńskiej a na rękojeść stosuje stabilizowane drewno.
Stal damasceńska to komponent dwóch lub więcej gatunków stali zgrzanych ze sobą metoda kowalską a następnie wymieszanych w specyficzny sposób dzięki czemu na boku głowni powstaje charakterystyczny wzór jaśniejszych i ciemniejszych włókien stali. Rysunek tych włókien zależy od wiedzy i umiejętności kowala od bardzo prostych po wyszukane wzory. Połączenie ze sobą dwóch gatunków stali z których jedna jest bardzo twarda a druga bardzo sprężysta powoduje że nóż przejmuje te cechy i jest równocześnie sprężysty i niezwykle twardy. W głowniach stalowych z jednego gatunku jest to praktycznie nie możliwe gdyż stal im jest twardsza tym bardziej krucha a im bardziej sprężysta tym miększa. Tylko głownie wykonane z stali damasceńskiej potrafią połączyć najlepsze cechy stali twardość sprężystość długotrwałe trzymanie ostrza z agresją ciecia. Ręczne kuta stal ma o wiele większą gęstość i bardziej uporządkowaną strukturę wewnętrzną niż jej maszynowy odpowiednik.
Wykonanie głowni noża składającego się z kilku set warstw przeplatających się gatunków stali twardej i sprężystej przypomina swą struktura wewnętrzna budowę stalowej liny. Dzięki takiej budowie nóż taki jest odporniejszy na złamanie oraz bardziej elastyczny.
Stabilizowane drewno na rękojeściach to na wskroś przesiąknięty żywicą kawałek drewna. Proces ten zachodzi gdy drewno zanurzone w żywicy poddawane jest raz wysokiemu ciśnieniu a raz próżni. Dzięki temu żywica wnika głęboko w strukturę drewna. Zabieg taki bardzo ładnie podkreśla słoje drewna i zwiększa jego wytrzymałość, ale największą jego zaleta jest wodoodporność.
Całość prac zawsze wykonuje ręcznie dzięki temu mogę precyzyjnie i starannie kontrolować proces produkcji na każdym etapie. Każdy nóż wychodzący z mojej pracowni to małe dzieło sztuki. Wytwarzam pojedyncze noże jak i również całe zestawy noży. Każdy z nich ma niepowtarzalny wzór stali damasceńskiej na głowni. Od prostych wzorów typu "wild" po stal damasceńska mozaikową. Do noży kuchennych podchodzę bardzo osobiście, gdyż traktuje dużą powierzchnię głowni noża jako miejsce, na którym można przedstawić obraz malowany włóknami stali.